Partnerzy serwisu:
Biznes i przemysł

Lokata dla przedsiębiorstwa – czy to się opłaca?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-04-2025
Ostatnia modyfikacja:
18-04-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Lokata dla przedsiębiorstwa – czy to się opłaca?
Zdjęcie poglądowe
Lokaty bankowe to jeden z najprostszych, a zarazem najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy. Dla osób fizycznych stanowią sposób na budowanie kapitału i tzw. poduszki finansowej. Są też narzędziem do ochrony oszczędności przed inflacją oraz zapewnienia pewnych, aczkolwiek niewielkich zysków. Ale czy to samo można powiedzieć o przedsiębiorstwach? Czy firmom opłaca się inwestować środki w lokaty bankowe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Lokata to produkt finansowy oferowany przez banki (np. Credit Agricole), który polega na zdeponowaniu określonej sumy pieniędzy na ustalony czas w zamian za określony procent zysku. Zaletą lokat jest ich bezpieczeństwo – środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do 100 000 Euro), co oznacza, że w przypadku problemów finansowych banku, nasze pieniądze są zabezpieczone. Wadą, z perspektywy przedsiębiorcy, jest to, że pieniądze na lokacie są niejako zamrożone. Owszem, może je wypłacić w dowolnej chwili, ale kosztem wypracowanych odsetek.

Lokaty dla firm – czym się różnią od lokat dla osób fizycznych?

Lokaty dla firm zasadniczo działają na tych samych zasadach, co lokaty dla klientów indywidualnych. Firma deponuje środki na określony czas i otrzymuje z tego tytułu odsetki. Trzeba jednak dowiedzieć się, jakie są parametry tych produktów, bo bywa, że różnią się one od ofert indywidualnych. Zwróć uwagę szczególnie na:
  • kwotę minimalną lokaty – np. bank może określić, że minimalna kwota lokaty to 1000 złotych,
  • okres lokaty – im dłuższy czas, na który lokujesz pieniądze, tym wyższy zysk. Lokaty dostępne są w różnych wariantach, od 1-miesięcznych do nawet 3-letnich,
  • warunki przedterminowego rozwiązania – tu nie ma zasadniczej różnicy, a wypłata przed terminem oznacza z reguły utratę odsetek,
  • oprocentowanie – stopa procentowa w przypadku lokaty zazwyczaj jest stała, ale jej wysokość zależy m.in. od aktualnej oferty banku, poziomu inflacji, sytuacji gospodarczej w kraju.
Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać lokaty firmowej?

Lokata dla przedsiębiorstwa to na pewno bezpieczny sposób na pomnożenie kapitału, choć zyski nie są tak spektakularne jak np. przy funduszach inwestycyjnych czy innych, bardziej agresywnych instrumentach. Kiedy warto ją otworzyć?
  • Gdy masz nadwyżkę pieniędzy i wolne środki w budżecie, a nie planujesz bieżących operacji ani inwestycji w najbliższym czasie. Przedsiębiorstwo może w ten sposób „przechować” swoje środki na okres, gdy będą one bardziej potrzebne.
  • Kiedy zależy Ci na bezpiecznym ulokowaniu pieniędzy, a nie chcesz trzymać ich w gotówce.
  • Gdy wolisz oddzielić pieniądze na przyszłe inwestycje czy wydatki od bieżących środków na wynagrodzenia pracowników, czy opłaty za media.
  • Kiedy nie chcesz ryzykować/boisz się ryzyka i wybierasz bezpieczny, stabilny sposób pomnożenia oszczędności firmy.
  • W okresach niskiej inflacji, oprocentowanie lokat może być atrakcyjniejsze, ponieważ realna wartość zgromadzonych środków nie traci na wartości.
Jednak nie zawsze lokata będzie najlepszym rozwiązaniem. Istnieje kilka powodów, dla których firmy mogą zdecydować się na inne formy lokowania kapitału. Dzieje się tak np. wtedy, gdy inflacja jest wysoka i realna wartość środków zdeponowanych na lokacie „maleje” oraz wtedy, gdy zależy Ci na dużej elastyczności i nie możesz sobie pozwolić na „zamrażanie” środków.

Pamiętaj przy tym, że lokata dla firm to jedna z najbezpieczniejszych, ale jednocześnie najmniej zyskownych form inwestowania kapitału. Przedsiębiorstwa, które mają większą tolerancję na ryzyko, mogą rozważyć inne formy inwestycji, takie jak fundusze inwestycyjne, giełda, czy obligacje korporacyjne, które oferują potencjalnie wyższe zwroty.

Lokaty dla firm w kontekście zarządzania płynnością

Dla przedsiębiorstw zarządzanie płynnością finansową jest podstawą wypłacalności i utrzymania się na rynku. Firma musi mieć odpowiednią ilość środków na pokrycie bieżących zobowiązań, takich jak pensje, opłaty za usługi czy materiały. Lokata na dłuższy okres w takiej sytuacji może być problematyczna, jeśli firma nie ma innych dostępnych źródeł finansowania.

W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem może być np. rachunek oszczędnościowy dla firm, który łączy możliwość uzyskania odsetek z bieżącym dostępem do pieniędzy.

Lokaty dla firm w kontekście budowania poduszki finansowej

Jednak celem firmy nie zawsze jest zysk czy nawet bezpieczne przechowywanie środków. Często, podobnie jak osobom prywatnym, zależy im na budowaniu poduszki finansowej. Jest ona niezbędna, aby utrzymać płynność w czasach kryzysu, albo wtedy, gdy pogorszy się rynkowa koniunktura, czy raty posiadanych kredytów pójdą do góry.

Należy pamiętać, że lokata, choć z jednej strony zamraża środki, z drugiej w żaden sposób nie utrudnia dostępu do nich. Jeśli inwestycja, którą planowałeś za 2 lata, ma rozpocząć się jednak wcześniej, możesz zrezygnować z lokaty. Owszem, stracisz wypracowane odsetki, ale Twój kapitał zaczynie wówczas pracować już w inny sposób.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5